- Előfordulás: kutyáknál és macskáknál is a táplálkozási szokások folyamatos alakulása miatt napjainkra egyre gyakoribb problémává vált a fogkövesség, valamint az ezzel járó gyulladásos folyamatok.
- Fogkő kialakulása: hátterében a rágás csökkenése, s ennek következménye: a nyál szájüregbeli pangása áll. Minél kevesebbet rág tehát kedvencünk, annál nagyobb eséllyel számíthatunk a fogkövek és az ezzel járó bűzös lehelet megjelenésére. Elsőként a vékony, sárgás ún. plaque-okra (lepedék foltocskákra) figyelhetünk fel, melyekből fokozatosan fogkő képződik, amely az idő előre haladtával egyre vastagabb és nagyobb lesz. A fogkő felkúszhat az ínyig, illetve az íny alá is, s ezáltal annak gyulladását, sorvadását okozhatja, mely súlyos esetben a fog kilazulásával járhat. A gyulladás miatt a terület fájdalmas. S mivel ez a terület különféle baktériumok melegágya, a száj szaga bűzössé válik a különböző anyagcsere termékeik következtében. Ezek a kórokozók rossz immunrendszerű állatok esetén a véráramba is betörhetnek, szóródásuk következtében pedig más szervek, szervrendszerek megbetegedését is okozhatják.
- Mi a teendő ha fogköves kedvencünk? Ha már a baj kialakult, azaz a fogkő megjelent, első teendőnk a fogkő eltávolítása, illetve a baktériumok „kiirtása”. A Zalai Állatgyógyászati Centrumban rövid altatás alatt, ultrahangos készülékkel végezzük a beavatkozást, mely során teljes mértékben megtisztítjuk a fogakat a fogkőtől. Az ínygyulladás gyógykezelésére pedig megfelelő gyógyszeres kezelést adunk, amelyet néhány napig otthon kell folytatnunk.
- Megelőzés, hogyan? Ha a fogkövet eltávolítottuk, a gazdinak kell gondoskodni a rendszeres fogápolásról, hogy az újabb állatorvosi beavatkozásig eltelt idő minél hosszabb legyen. Ha kedvencünk hajlamos a fogproblémákra, ajánlatos rendelőnket 3 havonta felkeresni, hogy ellenőrizhessük állata fogainak állapotát, s ha szükséges, időben be tudjunk avatkozni.
- Otthoni szájápolás eszközei: a rendszeres fogápolást ajánlatos 6 hónapos korttól bevezetnünk. Ennek számos módja lehet:
- Fogtisztítás speciális fogkrémmel és fogkefével
- Enzimes rágócsíkok
- Fogtisztítós jutalomfalatok, nagyon keményre préselt, speciális műcsontok
- Ivóvízbe vagy takarmányba keverendő fogtisztító porok
- Kismennyiségű csont adása
Ezek lényegében a kezdeti felrakódásokat súrolják, oldják le, valamint a további plaque-k kialakulását gátolják.