1.) Bolhák:
Az egyik legelterjedtebb külső élősködő a bolha, mely számos problémát okoz kedvencünknek és sajnos nekünk, gazdiknak is.
Tudnunk kell, hogy a kutyának és a macskának is van saját bolhája, de egyre gyakrabban szembesülünk azzal, hogy a kutyán macska-bolha telepedett meg.
Amit fontos tudni:
- Állatunkon csak addig tartózkodik, míg táplálkozik, azaz vért szív. Ezért előfordul, hogy csupán a szőrök között lévő apró, feketés színű bolhaürülék utal a „társbérlők” jelenlétére.
- Idejük nagy részét a kutya, illetve macska környezetében (szőnyeg, fekvőhely, stb.) megbújva töltik, ahova a petéiket is teszik a nőstények. Ezért nem elegendő csak a kedvencünkből kiirtani a bolhákat. Fontos gondoskodnunk a környezet tisztításáról is, hogy a kezelésünk hatékony legyen.
- Az emberre is veszélyt jelentő egyik galandféreg hordozója. A sikeres féregtelenítéshez is elengedhetetlen tehát a rendszeres és hatékony bolhairtás.
- A bolhanyálra allergiás kutyák esetében már egyetlen bolhacsípés is elegendő a csúnya, piros, viszkető, nedvedző bőrgyulladásos folt (bolhaekcéma) kialakulásához.
Bolhaellenes készítmények:
Számos módszer (pl. nyakörvek, spray-k, spot on készítmények=a tarkótájékon a bőr 1 pontjára csepegtetős szer) és készítmény közül választhat manapság a gazdi. A megfelelő hatékonyságú készítmény a következő tulajdonságokkal rendelkezik:
- Könnyen használható
- Hosszú ideig hatásos
- Nemcsak a bolha, hanem egyéb külső élősködők ellen is hatékony
- Nem szennyezi a környezetet
- Emberre és állatra nem veszélyes
- A bolhapeték környezetbe kerülését csökkenti
Melyik készítményt, módszert válassza? Nehéz erre a kérdésre általánosságban válaszolni, mivel minden egyed más, mások a körülmények, amiben él. Bizonyos szerek bizonyos állatoknál nagyon jól beválnak, míg másoknál kevésbé. A megfelelő választásban szívesen segítünk Önnek rendelőnkben!
De soha ne feledkezzünk meg a kutya és macska környezetének megfelelő tisztításáról sem, hogy a végül kiválasztott készítmény a legjobb eredménnyel fejthesse ki hatását!
A rendelőnkben használatos szerek:
- Promeris Duo spot on
- Frontline/ Frontline Combo spot on
- Frontline spray
- Scalibor nyakörv
- Kiltix nyakörv
- Bolfo nyakörv
- ExSpot
- Advocate, Advantix
Bolhanyál-allergia:
A bolha nyálában található enzimek, rövid láncú fehérjék, illetve aminosavak kedvencünk szervezetébe kerülve, mint idegen anyagok lépnek fel. Ez ellen pedig az immunrendszer egy védekező mechanizmust indít be, s ellenanyagokat kezd el termelni. Bizonyos esetekben ez a folyamat túlzott mértéket ölt, s ilyenkor ún. túlérzékenységi reakció alakul ki. Abban az esetben, ha ez egyszer már kialakult, akkor már minden elkövetkező bolhacsípés után ilyen reakcióval felel kedvencünk szervezete.
Vannak olyan egyedek, amelyeknél ez a reakció már az első bolhacsípés után kialakul, míg másoknál akár 3-4 év is eltelhet, mire a szervezet egy allergiás reakcióval válaszol a bolhacsípésre.
Jellemző tünetek:
Kutya:
- Általában nyár végén, ősszel a lumbosacralis részen, a faroktőnél, illetve a combok felületén szőrhiányos terület jelenik meg. Itt a bőr erősen viszket, s hólyagok vannak rajta.
- A heveny vakarózás miatt másodlagos hámsérülések alakulhatnak ki, melyek különböző kórokozókkal felülfertőződnek. Ennek eredménye végül egy heveny, nedvedző bőrgyulladás lesz szőrhiánnyal, hyperkeratosissal, valamint szőrtüszőgyulladással együtt. Általában ez egy tenyérnyi terület, mely fájdalmas és meleg is.
Macska:
- Általában nem annyira hullik az érintett területen a szőrük, mint a kutyáké
- Gyakrabban nyalakodnak, tisztogatják magukat
- A szőr alatt áttapintva a bőrt, néhány miliméteres, ssárgás-szürkés színű pörköt találuk. Ha ezeket leválasztjuk a bőr felszínéről, alatuk vérzéseket látunk.
2.) Kullancsok:
Általánosság: egész Magyarország területén előforduló külső élősködők a kullancsok, amelyek a fokozatos klímaváltozásnak, ezáltal az egyre enyhébb teleknek köszönhetően ma már egész évben veszélyt jelentenek kedvenceinkre. Legaktívabb időszakuk márciustól októberig tart.
A kullancsok a vérszívás során számos, súlyos tünetekben is megnyilvánuló betegséget okozó kórokozót juttathatnak kedvencünk szervezetébe. Minél hosszabb ideje tartózkodik a fertőzött állat az állatunkban, annál nagyobb a veszélye, hogy a kórokozó kedvencünk szervezetébe jut. Ezért nagyon fontos, hogy minél hamarabb észrevegyük az állatunkon megtelepedett élősködőt, és minél hamarabb szakszerűen eltávolítsuk azt.
A kullancsok által terjesztett betegségek kezdetben jellegtelen tünetekkel kezdődnek, de később akár halálos kimenetelűek is lehetnek. Ezeknél a betegségeknél a legfontosabb védekező módszer a megelőzés, azaz a kullancsok távoltartása.
A kullancsok szakszerű eltávolítása:
- Semmilyen esetben ne használjunk krémeket, zsíros anyagokat, mert azok hatására a kullancs nem jut elegendő oxigénhez, azaz megfullad. Ez viszont hosszabb szenvedést okoz az élősködőnek, mely alatt kedvencünk szervezetébe „lövelli” a testében lévő kórokozókat a már eddig kiszívott vér bizonyos mennyiségével együtt.
- Használjunk erre a célra kifejlesztett kullancskiszedő csipeszt vagy kanalat, mely segítségével az állatot egyben el tudjuk távolítani kutyánk, macskánk bőréből. Ha nem bíznak magukban, vagy nem áll rendelkezésükre a megfelelő céleszköz, nyugodtan forduljanak hozzánk, s mi megoldjuk a problémát.
- Miután a kullancs(ok)tól sikeresen megszabadultunk, legyünk figyelemmel állatunk viselkedésére, s bármi szokatlant tapasztalunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!
- Gyakran előforduló probléma, hogy a kullancs feji része „beszakad”, s ott esetleg helyi reakciót , gyulladásos folyamatot indít meg. Ilyenkor is forduljon bátran hozzánk!
Kullancsok által terjesztett fontosabb betegségek:
- Babesiosis:
Előfordulás: Európa számos országában, így Magyarországon is.
Kórokozó: egysejtű vérélősködők, az ún. Babesiák.
Fertőződés: a Babesiákkal fertőzött kullancsok vérszívásuk kezdetét követően kb. 48 órával nyálukkal juttatják kedvencünk vérébe a kórokozókat, melyek a vörösvérsejteket támadják meg, s azok szétesését okozzák.. Ezáltal súlyos vérszegénységet okoznak. A vörösvérsejtek szétesése miatt pedig nagymennyiségű vérfesték szabadul fel, amely megjelenik a vizeletben, s annak színét kezdetben sötét sárgára, majd vöröses barnára, végül pedig kávébarnára változtatja. Ezek a szétesett sejtek, felszabadult anyagok a vese működését gátolják, és súlyos veseelégtelenséget okozhatnak.
Tünetek: változatos lappangási idő (2 nap-5 hét)- Bágyadtság, láz, levertség, sápadt nyálkahártyák, sötét sárga-vöröses barna vizelet
- Túl heveny eset alkalmával az állatok általában rövid időn belül elpusztulnak.
- Hosszan elhúzódó betegség során az állat tompult, levert, testhőmérséklete emelkedett, nyálkahártyái sárgás színűek.
Gyógyítható? Időben észlelt esetek megfelelő, szakszerű beavatkozással gyógyíthatók.
Gyakran azonban a szakszerű, intenzív terápia (esetleg vérátömlesztés) sem segít már.
- Lyme-kór:
Előfordulás: világszerte, Magyarországon is.
Kórokozó: Borrelia nevű baktérium
Fertőződés: a kullancsok megkapaszkodásuk után kb. 48-72 órával juttatják nyálukkal a kórokozókat kutyánk szervezetébe.
Tünetek:
- Vándorló bőrpír (mint embernél), azonban ez a dús szőrzet miatt általában nem látható.
- Ízületgyulladás, amely ízületről ízületre „vándorolhat”.
- Különböző idegrendszeri tünetek, a kialakult gyulladások miatt.
Gyógyítható? Megfelelő, hosszú ideig tartó antibiotikumos kezeléssel általában gyógyítható, de olykor bizonyos tünetek visszamaradhatnak.
Megelőzés: kutyák részére létezik védőoltás. Kullancsokkal erőteljesen fertőzött területen ajánlatos kutyánkat vakcináztatni ellene.
- Ehrlichiosis:
Előfordulás: főleg Európa déli részén fordul elő, de egyre gyakrabban diagnosztizálják Németországban, Lengyelországban, stb. Ebből is látszik, hogy terjedőben van Európa más részein is.
Kórokozó: Ehrlichia canisnak nevezett baktérium, amely a fehérvérsejteket támadja meg.
Fertőződés: a fertőzött kullancsok a vérszívás során nyálukkal juttatják a kórokozókat kedvencünk szervezetébe.
Tünetek:- lappangási idő: 8-20 nap
- Nagyfokú bágyadtság, magas láz, szemek és orr váladékozása, testszerte a nyirokcsomók duzzadtak.
- Idült esetben: kóros soványság, általános állapot romlása, levertség, merevség, a mozgás kerülése, néha köhögés, esetleg nehezített légzés.
Gyógyítható? Megfelelő antibiotikummal fel tudunk lépni a kórokozó ellen. A klinikai tünetek enyhítésére pedig kiegészítő terápiát alkalmazunk. Előfordulhat viszont, hogy már nem tudjuk az állat életét megmenteni.
Kullancsellenes készítmények:
Általában a bolhaellenes készítmények a kullancsok ellen is védelmet nyújtanak. Hatásuk azonban általában rövidebb, mint a bolhák ellen. Így a csepegtetős készítményeket megfelelő kullancselleni védelem elérésére 4 hetente ismételni kell.
Léteznek azonban különböző gyógyszergyárak által kifejlesztett nyakörvek, amelyek hosszabb ideig (hónapokig) hatékonyak a külső élősködők ellen.
Állatgyógyászati Centrumunkban a következő termékek szerezhetők be:
- Promeris Duo spot on
- Frontline/ Frontline Combo spot on
- Frontline spray
- Scalibor nyakörv
- Kiltix nyakörv
- Bolfo nyakörv
- ExSpot
- Advocate, Advantix
3.) Szuronyos istállólegyek:
Nyári hónapokban főleg istálló közelében élő kutyák fülét támadják meg ezek, a 6-7 mm nagyságú, sötétbarna színű, nagyon erős szúró-szívó szájszervvel rendelkező legyek. Mindkét nembeli egyedük vérszívó. Táplálkozásuk napi ritmust mutat, általában 2-szer szívnak áldozatukból vért.
A kutyák fülén csoportosan helyezkednek el. Csípésükkel nyugtalanságot, illetve enyhébb-súlyosabb fokú bőrgyulladást okoznak.
Ezek ellen a legyek ellen nem túl könnyű a védekezés. Bélsárral keveredett szalmában, takarmányban, rothadó, bomló anyagokban (pl. befülledt fűkupacban) képesek szaporodni. Ezek felszámolásával, megfelelő trágyakezeléssel számuk csökkenthető.
Ahol nagy mennyiségben fordulnak elő, ajánlott a kutyák külső élősködők elleni kezelése. Hatékony megoldás megtalálása érdekében bátran forduljon állatorvosához!
4.) Szúnyogok, lepkeszúnyogok:
Világszerte, vízpartok, mocsaras területek közelében nagyon elterjedt külső élősködők, melyek vérszívásukkal nyugtalanítják az állatokat, embereket. Csak a nőstény egyedek táplálkoznak vérrel. Táplálkozásuk során számtalan vírust, mikroorganizmust és férgeket terjesztenek házi kedvenceink között.
A lepkeszúnyogok szabad szemmel alig látható, 1-2 mm nagyságú élőlények, melyek csak éjszaka aktívak. Az alvó embert támadják meg. Repülőképességük gyenge, így a fészkelő helyüktől csupán csak néhány száz km-re repülnek el. Európai, illetve hazai elterjedésükről jelenleg nincs pontos információnk, de már felmérések indultak a helyzet tisztázására..
Szúnyogok által terjesztett betegségek:
- Szívférgesség
- Bőr-dirofilariosis
Lepkeszúnyogok által terjesztett betegség:
- Leishmaniosis:
Előfordulás: elsősorban Európa déli országaiban előforduló betegség, de az idegenforgalom növekedésének köszönhetően Európa más országaiban is egyre többször diagnosztizálják külföldről behozott, vagy külföldi utazásról hazatért állatoknál.
Kórokozó: Leishmania donovani, illetve Leishmania infantum nevű egysejtű élőlény.
Tünetek: nagyon hosszú lappangási idő (3 hónap-7 év). Ezért nagyon gyakori, hogy csak jóval a külföldiön való tartózkodás után jelentkeznek a betegség tünetei. A tünetek alapján két formát különíthetünk el.
- Bőr-leishmaniosis: szőrhullás, hyperkeratosis, hámleválás, fekély- és pörkképződés, valamint a karmok túlnövése a jellemző.
- Zsigeri leishmaniosis: láz, vérfogyottság, lesoványodás, mozgászavar (egyensúlyvesztés, sántaság, stb.), izomsorvadás, aluszékonyság, levertség, anorexia, hányás, hasmenés, sárgaság (máj érintettsége miatt), nyirokcsomó duzzanat, orrgyulladás, köhögés, sokat ivás és sokat vizelés, szemelváltozások figyelhetők meg.
Gyógyítható? Bonyolult gyógykezeléssel meg lehet próbálkozni, de tudnunk kell, hogy sokszor eredménytelenül harcolunk.
ZOONÓZIS! Azaz a betegség emberről állatra, illetve állatról emberre is átvihető a lepkeszúnyogok közvetítésével. Nagyon fontos tehát a betegség megelőzése érdekében, a lepkeszúnyogok távoltartása!